"Євродонбас" фільм із циклу «Україна у фокусі» Гарлем
вт, 30 лип.
|Filmkoepel
У циклі фільмів «Україна у фокусі» у середу 26 та неділю 30 червня покажуть фільм «ЄВРОДОНБАС»: цей фільм про втрату, частково європейської, культури внаслідок свідомого знищення Росією. При перегляді цього фільму важлива історична довідка про історію Донбасу.
Час та місце
30 лип. 2024 р., 14:00 – 15:30
Filmkoepel, Koepelplein 1b, 2031 WL Haarlem, Нідерланди
Про захід
Близько 1600 року Донбас був малозаселеною степовою територією, нічийною землею, де проживали люди з різних напрямків і утворювали групу населення, яку зараз називають козаками. Їхня держава, яка існувала між 1649 і 1764 роками, вважається першим українським утворенням. У 17 столітті вона стала своєрідною військовою вільною державою, яку в Росії називали «Слобідською Україною», вперше в історії з’являється назва Україна. Пізніше регіон був політично та соціально інтегрований до царської імперії, але з великим суверенітетом для козаків, які жили переважно на селі.
Після 1860 року царська імперія почала хвилю індустріалізації, зокрема розробку вугільних копалень: примітно, що велику допомогу запитували західноєвропейські інвестори та технічні спеціалісти з Англії, Бельгії, Франції та Німеччини. Близько 1910 р. 2/3 усього капіталу видобутку вугілля надійшло із Західної Європи. Це також привело багато західноєвропейців у цей регіон і мало великий вплив на суспільство, архітектуру та культуру Донбасу. Крім багатьох європейських підприємців і техніків, до великих промислових міст прибуло також багато російських робітників: близько 1900 року населення Донбасу складалося з 50% українських (переважно сільських) жителів і 30% росіян, які жили переважно в містах.
Після революції 1917 року та захоплення влади Радами всі європейські та американські заводи були конфісковані та націоналізовані. Совєти почали знищення європейських культурних надбань. З 24 лютого 2022 року ці руйнування фактично продовжуються російськими військами.
Документальний фільм «Євродонбас» показує культурну спадщину цих європейських впливів у таких містах, як Маріуполь, Лисичанськ, Дружківка та селище Нью-Йорк на сході України. Історики та старожили розповідають про історію краю та те, як систематично знищуються західні культурні об’єкти. Значна частина спадщини, показаної в цьому документальному фільмі, який був знятий до лютого 2022 року, більше не існує через серйозні бомбардування.
Заява кінорежисера
Переглядаючи цей фільм, я зрозумів, що колись прекрасний Донбас з його унікальними та захоплюючими місцями майже зник. Коли ми знімали цей фільм рік тому, я не міг уявити, що незабаром російські ракети будуть спустошувати ці місця, руйнуючи безцінні пам’ятки та завдаючи шкоди мирним жителям.
Документальний фільм «Євродонбас» демонструє, що Донбас не пов’язаний з «русским миром», а є невід’ємною частиною європейської історії та успішно інтегрувався в європейський економічний простір. Ми зображуємо цю історію через героїв документального фільму, міста та анімаційні архівні кадри, спеціально скориговані для фільму.
У нашому фільмі ми демонструємо унікальні європейські архітектурні пам’ятки Східної України, такі як бельгійський квартал Лисичанськ, який отримав Бельгійську [Королівську] премію за найкращу архітектурну спадщину Бельгії за кордоном у 2018 році. На жаль, російські війська зараз зруйнували Лисичанськ. до землі. Тому ключовим елементом фільму, який покращує враження глядача та його зв’язок із історією, є споглядання останніх проблисків колись мирного східноукраїнського міста.
Також ми показуємо видатні французькі будівлі в Дружківці та німецькі поселення в селі Нью-Йорк. Крім того, ми показуємо унікальні фотографії того періоду. Для візуалізації ключових історичних подій використовується сучасна графіка, а анімаційні вставки з архівів дозволяють точніше та чіткіше відобразити Донбас. Зворушливі фотографії європейських капіталістів, промисловців та українських робітників також використовуються для покращення візуального оповідання. Цей документальний фільм – перший в своєму роді в Україні, який демонструє анімаційні архівні матеріали на великому екрані, слугуючи творчим інструментом для інформування та формування наративу.
Слідкуючи за нашими головними героями, знімаючи мальовничі пам’ятки регіону та сплітаючи воєдино реальну історію, ми прагнемо створити кінематографічний досвід, який виходить за межі часу та простору, дозволяючи глядачам поєднатися з історією Східної України в реальному часі.